Metabolizmamızı güçlendirmenin 5 yolu

Gelin önce çok tartışılan metabolizmanın bir tanımını yapalım. Klasik sözlüklerde metabolizma, bedenimizdeki tüm kimyasal reaksiyonların toplamıdır, diye geçer.

Bütünleşik tıp ise artık metabolizmayı şu şekilde tanımlıyor :

Metabolizmamızın düzgün çalışması sadece beslenme ile kayıtlı değildir. Metabolizma beslenme, duygular, düşünceler, inançlar ve deneyimlerin bedendeki kimyasal reaksiyonudur.

Ayurveda, Çin tıbbı ve Tıbbı Nebevi gibi tradisyonel bilgelik zaten yüzyıllardır beden zihin ve ruhu ayrı tutmaz.

Lif tüketimi ve önemi

Lif yönünden zengin gıdalar ile beslenmek bildiğiniz üzere en çok tavsiye edilen sağlıklı beslenme şeklidir. Bunlar meyve ve çok çeşitli sebze, tahıl ve bakliyatlardır. Peki neden lifli yiyecekler bu kadar çok vurgulanır ve tavsiye edilir. Çünkü yüksek lifli gıdalar kan şekerini normalize etmeye yardımcı olur, açlık hissinizi stabilize eder, kolestrolünüzü iyileştirir, bağırsak fonksiyonlarınızı düzenler ve kilo verme ile ilgili hedeflerinize yardımcı olur.

Devamı
0

Dikkat Eksikliğinin Beslenme ile İlişkisi

Eğer çocuğunuzu sakinleştirmek için yediği şeker miktarını azaltıyorsanız, yediği besinlerdeki katkı maddelerini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Yiyecek ve içeceklerdeki kimyasal katkılar çocukların öfke nöbetleri, dikkat problemleri ve davranış bozukluklarıyla ilintili olabilir.

Örneğin oğlum şekerleme, çikolata, cips gibi katkılı gıdaları aşırı tükettiğinde onu tutmak nerdeyse imkansız oluyor, adeta yerinde duramıyor. Benim çözümüm ise bu tarz gıdaları, yemek ve atıştırma listemizden neredeyse çıkarmak oldu. İnanın çok da faydasını gördüm. 

Devamı
0

Enflamasyon ve Korunmanın En İyi 8 Yolu

Kronik enflamasyon birçok kronik rahatsızlığın sebebi olarak gösterilmektedir; diyabet, yüksek tansiyon, kanser, kalp ve damar hastalıkları, kolesterol ve eklem iltihabı. Bedeninizdeki kronik enflamasyonu azaltarak tüm yukarıdaki kronik hastalıklarla savaşabilirsiniz. Ayrıca çok daha fazla enerjik olup iyi bir görünüme sahip olur ve kilo da vermiş olursunuz.

Peki bu enflamasyon denilen şey nedir?

Enflamasyon, bağışıklık sisteminin yabancı gıdamsılara karşı vücudu savunmasıdır. Günün her saniyesi bedeniniz sizi enfeksiyonlar ile korur. Fakat aşırı olur ya da düzensizleşirse, işte o zaman sorun olmaya başlar.

Devamı
0